2010-09-15

Diskusija par aizspriedumiem

Tēma Bibliotēka, Dažādi , 2010-09-15 @ 09:36 , autors

attēls no www.americasupportsyou.com

Mūsu skolā Bauskas grāmatu svētku ietvaros piektdien 24. septembrī 12:40 videoklasē vidusskolēni tiek aicināti piedalīties diskusijā Aizspriedumi un kā tos pārvarēt, kas notiek jauniešu diskusiju ciklā „Tolerantā Latvija”.

Mūsdienu sabiedrībā pastāv dažādu veidu aizspriedumi. Katrs no mums kaut kādā, sev vien raksturīgā veidā, ir aizspriedumains. Interesanti, ka arī vismaigākajiem un garīgi visattīstītākajiem cilvēkiem ir „vājās vietas”. Katram savs. Kāds mīl iesaistīties strīdos, kāds piedos Tev visu uz pasaules.

Viss svešais un nezināmais biedē cilvēkus un var izraisīt pretreakciju, tādēļ nepieciešams diskutēt par aizspriedumu ietekmi gan uz pašu cilvēku, gan apkārtējiem.

Šodien mums ir iespēja mierīgi un atklāti paraudzīties uz sevi, bez bailēm un agresijas ieraudzīt sevī šo īpašību un pieņemt to.

Padomā, kādi aizspriedumi ir raksturīgi Tev:

 • aizspriedumi pret atšķirīgu sociālo slāni, kādu īpatnēju sabiedrības kopu;
 • aizspriedumi pret citu paaudzi (vecāki cilvēki, mazi bērni);
 • aizspriedumi pret citu cilvēku interesēm
  (sports, mūzika, ģērbšanās stils utt.);
 • aizspriedumi pret citu cilvēku viedokļiem, gaumi;

Ja Tu būtu diskusijas autors, kādiem aizspriedumiem Tu pievērstu vislielāko uzmanību un kādas stratēģijas Tu piedāvātu aizspriedumu pārvarēšanai?
Izsaki savu viedokli, dalies savā pieredzē, jautā, komentē!

23 Comments »

 1. Everitai teica

  2010-09-16 @ 15:52

  Re: Kad būs meitenēm kādas sacensības ??? Vai tad shii ar nav diskriminācija???

 2. brīva stunda teica

  2010-09-20 @ 09:44

  Uzskatu, ka tieši šo problēmu publiska apspriešana palīdzēs ar to cīnīties.

 3. GOOGLE 18 teica

  2010-09-20 @ 09:45

  Ļoti patīkami dzirdēt, ka kāds beidzot ir sapratis, kas notiek skolās, dzīvē, starp ģimenēm, draugiem, un mīlestību. Iesaku uzstāties publiski, vairāk sociālo grupu interešu pasākumus. 🙂

 4. Laura teica

  2010-09-20 @ 09:47

  Manuprāt, skolā aktuāli ir aizspriedumi pret citu cilvēku interesēm. Cilvēkiem ir izveidojušies daudz stereotipi, kuriem viņi arī seko, tomēr svarīgi ir tos laust, lai cilvēki varētu būt brīvi, atklāti, atvērti un unikāli. Domāju, daudzi jaunieši cieš no mokošām domām “ja es darīšu tā, ko par mani padomās … “

 5. Lota teica

  2010-09-20 @ 09:49

  Manuprāt, ļoti svarīga tēma. Es ieteiktu lielu uzmanību pievērst aizspriedumiem jauniešu starpā – diskriminācija, arī sevis nepieņemšana, aizspriedumi pret sevi pašu.

 6. bubuliite teica

  2010-09-20 @ 09:50

  ļoti labi, ka kāds izdomājis šādu diskusiju. 🙂

 7. Emīls teica

  2010-09-20 @ 09:55

  Manuprāt, visvairāk būtu jārunā par aizspriedumiem skolā pret citu skolēnu gaumi gan ģērbšanās stilā, gan mūzikā, gan nostādni reliģiskajā izvēlē, kā arī uzskatiem par garīgām un materiālām lietām un to attiecībām. Bet visā visuma visumā šī ir ļoti aktuāla tēma un diskusija par to var tik tiešām palīdzēt mūsu skolēniem saprasties savā starpā. Lai veicas! 🙂

 8. Vans teica

  2010-09-22 @ 11:35

  Drīzāk tēma piemērota , lai paskatītos kurš par kuru gudrāks.

 9. ligaelmane teica

  2010-09-22 @ 12:07

  Diemžēl gudrībai un aizspriedumu esamībai/ neesamībai nav tiešas sakarības… Tik pat labi aizspriedumains cilvēks var būt gan ļoti izglītots, gan ne tik ļoti…

 10. lellite teica

  2010-09-22 @ 13:10

  Tas arii ir aizspriedums,ka ir guriishi un negrudriishi. Ja tu maacies taadaa un taadaa klasee, tad esi gudriitis, ja ne-tad nee..

 11. lellite teica

  2010-09-22 @ 13:15

  Tikai ir arii taa, ka mees nemaakam pat izteikt savu viedokli, tikai kursh kuru vairaak “apliks”…Diskusija ir apmainja ar viedokljiem. Es domaaju, ja vairaak cilveeki runaatu savaa starpaa, tad arii aizspriedumu buutu mazaak. Protams, ir arii taa, ka ir dziivee shie stereotipi, kas vispaar traucee!

 12. ligaelmane teica

  2010-09-22 @ 13:24

  pilnīgi piekrītu, ka diskusijas palīdzētu no daudziem aizspriedumiem atbrīvoties!

 13. Liene teica

  2010-09-22 @ 13:52

  Man liekas, ka aizspriedumi pazūd tad, kad vairāk iepazīsti otru, kaut ko kopā darot, piem., sportojot, ” tusējot”, u.c.

 14. skolnieks teica

  2010-09-22 @ 13:54

  var arii izkauties uzreiz paliek čoms

 15. Daiga teica

  2010-09-22 @ 19:08

  Ir jārunā par aizspriedumiem skolā pret citu skolēnu ģērbšanās stilu , dažādajām interesēm un arī par viņu nostāju reliģiskajā ziņā.Mēs visi esam tik dažādi,un ,ja tu pagadies kādā savādākā kompānijā kā ierasts tevi izsmej!

 16. Evita Mežezera teica

  2010-09-22 @ 23:17

  Ja es būtu diskusijas autore, tad lielu uzmanību pievērstu aizspriedumiem pret cilvēku sociālo stāvokli. Ja vēl viduslaikos cilvēki tika iedalīti kārtās (bruņinieki, dižciltīgie u.c.), tad arī mūsdienās nekas daudz nav mainījies. Tiesa, kārtas vairs nav uzspiestas kā ar zīmogu, bet fakts ir tāds, ka cilvēces vēsturē gandrīz nekad nav eksistējusi sabiedrība, kas būtu sociāli vienlīdzīga. Mūsdienās sociālā stāvokļa sadalījums vairāk saistīsies ar tā sauktajiem bagātajiem un nabagajiem. Uzskatu, ka skolās jo īpaši sociālo slāņu tēma ir aktuāla, jo diemžēl skolēni ir tie, kas paši saviem spēkiem nevar mainīt savu sociālo statusu, jo ir atkarīgi no vecākiem/aizbildņiem. Jā, arī sociālais stāvoklis cilvēkos rada daudz aizspriedumu, jo jau izsenis ir ierasts par cilvēku spriest pēc ārēja izskata. Īpaši šie aizspriedumi izpaužas sākumskolā, kad bērnam vēl nav nostabilizējusies garīgā veselība, tie vēl neievēro tā sauktās ētikas un morāles normas. Pašai ir zināms gadījums, kad kādu pazīstamu (mazu) meiteni izsmēja, pat pazemoja, tikai tādēļ, ka viņai, lūk, nebija firmas zīme uz apaviem, kā tas bija citiem viņas vienaudžiem. Uzskatu, ka par aizspriedumiem, kas saistīti ar cilvēka sociālo slāni, vecākiem ar bērnu ir jārunā jau agrā bērnībā, īpaši akcentējot to, ka ārējais izskats un apģērbs cilvēkā ir mazsvarīgs, svarīgākā ir cilvēka iekšējā būtība. Protams, viens no labākajiem risinājumiem, lai sociālo stāvokļu atšķirības skolās būtu mazāk manāmas, būtu formu ieviešana. Kaut formas ir ieviestas daudzās Latvijas skolās, tomēr tik pat daudzas skolas ir pret šo formu ieviešanu. Līdz ar to, ja netiek radikāli ‘izskausti’ aizspriedumi, tad vismaz ar tiem ir jācīnās ar otru iedarbīgu metodi – sarunām un diskusijām. Galu galā – ja mēs kopā necīnīsimies ar sabiedrībā pastāvošajiem aizspriedumiem, kurš gan cits to darīs? Pirmkārt, jau jāsāk ar sevi. 🙂

 17. Kristaps Skurba teica

  2010-09-23 @ 01:07

  Manuprāt, liela uzmanība jāpievērš aizspriedumiem pret atšķirīgu sociālo slāni, šajā gadījumā precizēšu – bezpajumtnieki jeb “bomži”. Agrāk šis sociālais slānis bija neuzkrītošs un neievērojams. Ja kāds garāmgājējs iedeva kādu santīmu, tad par to pateica “paldies”. Šobrīd šī bezpajumtnieku būšana ir pat ļoti uzkrītoša un nepatīkama. Visi cilvēki, kas ir bezpajumtnieki, šo “bomžošanos” uzskata par darbu un, godīgi sakot, citās valstīs šie bezpajumtnieki “nopelna” vairāk nekā labi strādājoši cilvēki šeit Latvijā. Biju lasījis, ka tika intervēti daži bezpajumtnieki Anglijā. Tika prasīts: “Cik Jums pa dienu tiek saziedots?”. Atbilde bija tāda: “Aptuveni 40 mārciņas dienā(mārciņa = 80 santīmi)”. Tas nozīmē, ka šie bezpajumtnieki dienā saņem aptuveni 30Ls. Rēķinot mēnesī tas ir 700Ls. Latvijā tā ir puse no deputāta algas. Latvijā šie bezpajumtnieki nevar savākt tik daudz ziedojumus. Tomēr viņi patstāvīgi sūdzas par to cik viņiem ir grūti un smagi, ka naudiņas nav, bet vienmēr ir redzams, ka šiem bezpajumtniekiem pie rokas ir kāda alkohola pudele. Personīgi, man šis sociālais slānis ir ļoti nepatīkams.

 18. Ilze Lujāne teica

  2010-09-24 @ 11:39

  Ja es būtu diskusijas autore, tad es nevienu no aizspriedumiem neizvirzītu priekšgalā, jo tie visi ir par cilvēku, par sabiedrību. Tā kā mēs veidojam sabiedrību, tad mums vajadzētu saprast, ko mēs domājam par cilvēkiem ar citu rasi, izskatu, domāšanu utt. un saprast, cik no tā, ko domājam, ir patiesība. Es uzskatu, ja nebūtu tāda lieta, kā aizspriedumi, tad sabiedrība būtu pavisam citādāka- atvērtāka, draudzīgāka. Tiem cilvēkiem, par kuriem šie aizspriedumi rodas, būtu krietni vairāk iespēju, tāpēc, ka sabiedrība viņus pieņemtu tādus, kādi tie ir.

 19. Aivis Marhelis teica

  2010-09-24 @ 12:08

  Manuprāt, daudz uzmanības jāpievērš ļoti sāpīgai tēmai mūsu valstī – aizspriedumi pret kādu konkrētu nāciju, jeb pasaulē arī pret rasi. Bieži vien cilvēki nonākot saskarsmē ar kādu cittautu indivīdu spriež pēc viņa par visu tautu. Šis aizspriedums ir iemesls arī ļoti lielai diskriminācijai un pat naidam. Mūsu pašu Latvijā lielākais konflikts ir starp latviešu un krievu tautības cilvēkiem, cik bieži neesam dzirdējuši teicienu: “man nepatīk krievi” lai gan patiesībā no cilvēkiem, kuri Latvijā to apgalvo 90% nemaz nav bijuši Krievijā un saskarsmē ar īstu krievu tautības cilvēku. Tāpat kā visā pasaulē dzīvojošiem cilvēkiem ir aizspriedumi pret ēbrejiem, jo ir dzirdētas ziņas par pašnāvniecisku spridzināšanu un “pārspīlētu” ticību dievam, lai gan lielākā daļa nemaz nav saskārusies ar kādu šīs tautas pārstāvi, protams arī starp ēbrejiem ir izcilas personības. Protams ir arī visiem zināmi aizspriedumi pret savādākas ādas krāsas cilvēkiem, jeb rasēm, kas manuprāt ir pilnībā nepareizi un bez jebkāda pamata.
  Manuprāt ar šādiem aizspriedumiem var cīnīties tikai ar gribasspēku un skaidru domāšanu, ja cilvēki ar šādiem aizspriedumiem kaut nedaudz painteresētos par kultūru, izgudrojumiem, dabu, stilu, literatūru u.c. lietām kas skar šīs nācijas un rases, tad domām vajadzētu krasi mainīties. Manuprāt mēs visi esam cilvēki, dzimuši ar vienādām tiesībām uz labklājību un āpkārtējo cilvēku sapratni un līdzjūtību.

 20. vārdnīca teica

  2010-09-25 @ 15:35

  Aizspriedums – iepriekš pieņemts (bieži aplams) negatīvs spriedums, vērtējums.
  // Uzskats (maldīgs, bieži vien novecojis), kas kļuvis par šķērsli saprātīgam, pareizam spriedumam, saprātīgai, pareizai rīcībai.

 21. Mārtiņš Gulbis teica

  2010-09-26 @ 22:56

  Aizspriedumi ir nepamatoti uzskati par kādu cilvēku vai cilvēku grupu,kuri ir izveidojušies uz kādu ziņu-visbiežāk tenku- pamata.
  Manuprāt,aizspriedumi pret cilvēkiem ar atšķirīgu ģērbšanas stilu bieži vien ir nepamatoti. Ja cilvēks uzskata,ka labāk viņš jūtas tādās drēbēs,kādas viņš ir pieradis ģērbties,tad lai arī viņš tā dara,bet tas nav jāuzspiež citiem cilvēkiem kā vispārēja norma – ka visiem līdzcilvēkiem tā ir jādara.
  Mēs katrs esam personība,kurai ir savas īpatnības,uzskati un domas par dažādām lietām pasaulē.
  Lai izzustu aizspriedumi, mums ir jāiepazīst katrs cilvēks personīgi un tikai tad var spriest par pārējo.

 22. Reinis Artimovics teica

  2010-09-28 @ 07:48

  Manuprāt, katram no mums ir neskaitāmi daudz aizspriedumu, taču ar visiem no tiem nemaz nevajag, vai arī nav vērts cīnīties!
  Ir tādi aizspriedumi, kas nevienam nav kaitīgi, ar tādiem arī nemaz nav jācīnās!
  Taču, runājot par cilvēku atraidīšanu sociālā stāvokļa dēļ, ar šo problēmu mums ir jācīnās ar dubultu sparu. Tieši mēs, jaunieši, esam tie, kas bieži vien neapzinās sekas saviem izteiktajiem vārdiem, vai pāridarījumam otram cilvēkam.
  Katrs no mums ir savādāks, visiem ir savas īpatnības, citam vairāk- citam mazāk, taču ar to ir jāmācās sadzīvot! 😉

  Paldies jums par diskusiju!

 23. Sniedze Purmale teica

  2010-09-28 @ 09:41

  Aizspriedumi, cilvēku starpā vienmēr ir pastāvejuši un pastāvēs. Tas ir cilvēka dabā, pat neapzinoties, pirmo reizi satiekot cilvēku pēc viņa ārējā izskata veidot stereotipiskus slēdzienus. Tas ir tikai normāli. Ja cilvēks satiek citu cilvēku un pamana to, ka otrs cilvēks ir pieņemsim krievvalodīgs, ar šķībām acīm vai ar ādas problēmām, tikai parāda to, ka cilvēkam viss ir kārtībā ar redzi. Bet pārējā viedokļa veidošana jau ir atkarīga no cilvēka uztveres un attiecīgi katra cilvēka domāšanu un uztveri butu grūti mainīt, bet prieks, ka tiek veidota diskusija, un ir cilvēki, kurus aizspriedumi patiešām uztrauc.
  Vairāk smaidīt un mazāk uztraukties par to, ko domā cilvēki, jo manīt kāda cilvēka, ar aprobežotu domāšanu domas, būtu, godīgi sakot, laika izšķiešana 🙂

Ko teiksi?