2008-10-23

Vai dzejnieks būtu Dzejnieks bez mūzas?

Tēma Bibliotēka , 2008-10-23 @ 08:40 , autors

Dzīvē nekas nav balts vai melns, nav arī pelēks. Visas lietas, vietas, notikumi un parādības ir mozaīkas, saliktas no bezgala daudziem elementiņiem, kristāliņiem, dārgakmenīšiem un draziņām. Paņemu tādu dārgakmeni plaukstā – nekā mirdzums pazūd. Nolieku atpakaļ īstajā vietā – mirdz visās varavīksnes krāsās. Viss ir savstarpējā sakarībā.
Dzīvojam katrs savu dzīvi, bet kāds ar tauriņa spārna vieglumu pieskaras sāpei, kādai rētiņai dvēselē un varavīksne pazūd. Kāds cits nober sauju rasas pilienu pie kājām (nekas sevišķs, parasts H2O) un varavīksne iemirdzas.
Vācot sīksīkus mozaīkas gabaliņus radās mūžsenais jautājums Dzejnieks un viņa Mūza. Vai dzejnieks būtu Dzejnieks arī bez Mūzas? Varbūt Mūza nebūtu Mūza bet Dzejniece? Kā īsti ir?

Īstajā brīdī “nejauši izlasījās” divas grāmatas:

Bet – debesīs iesiets mezgls

Ieva Čaklā. “Bet – debesīs iesiets mezgls” ,”Lauku Avīze” ,2008, 207 lpp.,

Grāmata ļauj ieraudzīt mīlestības un sāpju elli, kas ir dzejnieka mūžs. Tā atbruņo ar savu dabiskumu un delikātumu, nepretenciozitāti un patiesumu, ir saudzējoša kā pret Māra Čaklā laikabiedriem, tā pret dzejnieku pašu, taču tā ļauj ieraudzīt mīlestības un sāpju elli, kas ir dzejnieka mūžs, un kāda svētība un lāsts – būt dzejnieka sievai,” tā grāmatu raksturo Gundega Repše.

Par tēmu:

Ieva Čaklā, “Personīgas pārdomas par personīgu tekstu
Grāmatas atvēršanas svētki klubā “Četri balti krekli” – video
Lindas Kusiņas intervija ar Ievu Čaklo – “Dvēseles virmošana, dzejai dzimstot” (12.01.2008.)

Hemingvejs un viņa sievietes

Gilensons Boriss. Hemingvejs un viņa sievietes /tulk. Maija Kudapa ; māksl. Rauls Liepiņš. – Rīga : Multineo, 2005. – 286 lpp. ISBN 9984-98393-5
Nosaukums ir itin hemingvejisks, bet tos kuri vēlas pikantas detaļas varu sarūgtināt – grāmatā to nebūs. Pirmkārt tas ir stāsts par Hemingveju, bagāts ar biogrāfiskiem datiem un aprakstiem. Ir, protams, arī sievietes, bet katra ar savu starojumu, dzīves stāstu. Personības.
Pats Hemingvejs rakstījis :” Ja tu tici tam, ko dari, un nemitīgi strādā – tevi nevar pārņemt vilšanās, varbūt tikai tad, ja esi pārāk godkārīgs“.
Lai nu ko, bet strādājis Hemingvejs ir nemitīgi, ļoti disciplinējot sevi. Darbs pāri visam.
Pie tā arī palikšu. Pārējo izlasīsiet grāmatā, bet tā jau nu gluži nav, ka grāmata ir tikai par darbu…

Par tēmu:

Nobela prēmijas literatūrā ieguvējs rakstnieks Ernests Hemingvejs – Vakara Ziņas (2006)
Прогулки с Хэмингуэем – ladyfromrussia.com

Grāmatā ir plašs faktu materiāls, bet nav fotoattēlu, tāpēc daži ir šeit:

1 Comment »

 1. Dzelzkalēja teica

  2008-10-23 @ 12:47

  Visi, kas vēlējāties, lai akcijā par dāvanu Latvijai iesaistās arī skolotāji – lūdzu, te ir lielisks divu grāmatu iztirzājums par tēmu “Dzejnieks un viņa Mūza”.
  Paldies, skolotājai Ozolai! 🙂
  12.-tie! Ja gribat paspīdēt ar neordināru Hemingveja daiļrades traktējumu literatūras stundās, šis Jums būs lielisks materiāls, ko skolotāja Ozola mums visiem dāsni piedāvā.
  GRĀMATA – TAS IR BRĪNUMS! Vai piekrītat?

Ko teiksi?